Merhaba , Mavi Hırdavat'a Hoşgeldiniz.
Çalışma Saatleri Pazartesi - Pazar 7/24 Hizmet
info@mavicivata.com

Hangi Matkap Ucu Nerede Kullanılır?

Hangi Matkap Ucu Nerede Kullanılır?

Tadilat ve tamirat işlerinde matkap kullanmayı bilmek her problemi çözmüyor. Matkap ile delme işlemi yapmanın yanı sıra malzeme için doğru matkap ucunu seçmemiz gerekiyor. Peki hangi matkap ucunu nerede kullanmalıyız? Yazımızda metal, ahşap ve beton matkap uçlarından ve bu uçlar ile hangi malzemeler üzerinde çalışılabileceğini ele alıyoruz.  

Metal matkap uçları hangi yüzeylerde kullanılır?

 Metal matkap uçları içerisinde demir bulunmayan metal yüzeyler için kullanıma elverişlidir. Alüminyum, bakır, pirinç, demir, çinko ve diğer alaşımsız çeliklerde çalışmak için metal matkap ucu doğru bir tercih olacaktır. Paslanmaz çelik için ise tercihinizi HSS-E (Yüksek Hızlı Çelik) veya titanyum kaplamalı matkap ucundan yana kullanmalısınız. 

Ahşap matkap uçları hangi yüzeylerde kullanılır? 

Ahşapta istenilen tüm delme işlemleri ahşap matkap ucuyla rahatça yapılabilir. Ahşabın kolayca delinebilir yapıya sahip olmasıyla elmas, yaprak ve standart matkap uçları işinizi görecektir. 

 Beton matkap uçları hangi yüzeylerde kullanılır?

 Beton matkap ucunu kullanmak darbeli matkaba veya delici/kırıcı dönere sahip olmayı gerektirir. Kırıcı/delici betonda delmeyi sağlarken, gözenekli taşlardan oluşan duvarlar için darbesiz matkaptan yararlanılır. Gözenekli tuğlaların ve levhalı duvarların delinmesi için lehimli tungsten-karbit matkap ucu tercih edilmelidir. 

  • Tags:
maviadmin

you might also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir