Merhaba , Mavi Hırdavat'a Hoşgeldiniz.
Çalışma Saatleri Pazartesi - Pazar 7/24 Hizmet
info@mavicivata.com

Testere tercihi nasıl yapılmalıdır ?

Testere tercihi nasıl yapılmalıdır ?

TESTERE

TESTERE TERCİHİ

Evimizde veya bahçemizde birşeyler yapmak, tamir- tadilat, agaç, plastik veya metalden birşeyler yapmak gibi işlerimizde kullanacağımız ürünleri nasıl seçmeliyiz. Hobi olarak bahçemizde bir şey yapmak, balkonumuz için ağaçtan bir bank veya oturak yapmak, sarkan kapıyı tamir etmek gibi işlerle ilgilenenler, ürün satın almak istediklerinde muhakkak karar aşamasında zorluk yaşarlar.

Biz bu yazımızda karar aşamasında azda olsa yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.

Öncelikle değineceğimiz konu testereler. Eğer el testeresi ile çalışmak istemiyorsanız, kılıç testere veya daire testere almanız size yardımcı olacaktır.

1) Dekupaj testere

Dekupaj testere, en kullanışlı ve çok yönlü testere türüdür. Hem düz çizgileri hem de kavisleri doğru olarak kesebilir. Özellikle kavisli kesme için, dekupaj testere kesinlikle en iyi seçenektir. Dekupaj testere, farklı malzemeler, doğruluk, hız ve kavisler için optimize edilmiş çok çeşitli bıçaklar kullanabilir. Kesilebilecek malzemeler arasında örneğin ahşap, metal, plastik, alçıpan, lamine levhalar ve hatta seramik karolar vardır.

2) Daire testere

Daire testereler daha çok düz çizgilerin hızlı ve doğru bir biçimde kesilmesi için kullanılır. Kalın malzemelerde uzun kesimler yapmak için mükemmeldir. Daire testereler genellikle ahşap için kullanılır, ancak – bazı durumlarda özel bir testere bıçağı kullanarak – diğer malzemelerde de kesim yapabilirler. Bir daire testere kullanılarak kesilebilecek en yaygın malzemeler sunta, kontrplak, ahşap kirişler, sert kereste zemin döşemeleri ve alt döşeme panelleridir.

3) Panter testere

Bir panter testere – kılıç testere adı da verilir – daha çok kaba kesme, budama ve yıkım işleri için kullanılır. Ahşap ve metal gibi özel malzemeler için farklı bıçaklar mevcuttur.

Kılıç testereler, titreşimli şekilde ve yüksek hızda hareket eden ince bir testere ile kesme işlemini yaparlar. Kılıç testerenin en büyük avantajı daha detaylı kesimler yapabilmesidir. Daire testere ile kesmenin münkün olmadığı oval kesimleri, keskin dönüşleri ve diğer manevraları kılıç testere ile kesebilrsiniz. Yani eğer yapmak istediğiniz şey detaylı ve ince işçilikli bir kesimse, ihtiyacınız olan şey bir kılıç testeredir.

4) Multi testere

Multi testere, çok çeşitli malzemeleri kesmek için idealdir: bir çok farklı malzemeyi kesmek için sadece tek bir alete ihtiyaç duyarsınız. Ahşaptan karolara, laminat zemin döşemelerinden alüminyum ve PVC’ye kadar. Düz çizgileri doğru olarak keser, ayrıca dalma kesim için de çok kullanışlıdır. Multi testere, örneğin elmas diskler, HSS bıçaklar ve Karbit Uçlu bıçaklar gibi testere bıçağı türleri ile kullanılabilir. Bu bıçakların hepsi, Kendin-Yap mağazalarının çoğunda bulunabilir.

  • Tags:
maviadmin

you might also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir